Európa-szerte közel 40%-kal kevesebb a nők nyugdíja

A nyugdíjak esetében tapasztalható “gender gap”-ről most készített első alkalommal jelentést a Bizottság, amelyben megállapította, hogy a férfiak és nyugdíjak átlagos állami és munkáltató által fizetett nyugdíjellátmánya közötti különbség több mint kétszerese a férfiak én nők átlagfizetése közötti 16%-os eltérésnek.
Az EB azzal magyarázta a nyugdíjak közötti eltérést, hogy a nők körében kevésbé jellemző a foglalkoztatás, mint a férfiak körében. A nők ráadásul kevesebb órában és/vagy rövidebb ideig dolgoznak, amely időszak alatt ráadásul átlag fizetésük is alacsonyabb, mint a férfiaké.
A házasság és az anyaság szintén olyan tényezők, amelyek növelik a nemek közötti nyugdíjkülönbségeket. Egyedülálló nők esetében ugyanis sokkal kisebb, mindössze 17%-os az eltérés a férfiak átlagnyugdíjához képest. Minél több gyerekkel rendelkezik egy nő, várhatóan annál kisebb lesz a nyugdíja – állapította meg a jelentés.
A 27 EU-tagállam körében 17 ország esetében volt 30%-nál magasabb a nyugdíjkülönbség a nemek között. A legnagyobb eltérés az Luxemburgban (47%) és Németországban (44%), a legalacsonyabb ezzel szemben Észtországban (4%), és Szlovákiában (8%).
Az EB megjegyezte azonban, hogy az ország-specifikus helyzet nem minden esetben tükröződik a nemek közötti bérkülönbségekben. Észtországban ugyanis a legnagyobb a munkaképes korú nők és férfiak közötti jövedelmi különbség.
A bizottság arra figyelmeztet, hogy azok a nők, akik karrierjük során anyagilag függetlenné tudtak válni, “ismeretlen, anakronisztikus és korlátozó” helyzetben találhatják magukat nyugdíjas éveik során, mivel a nyugdíjrendszer a férfiaktól való függőségen alapul.
“Amit a munkaerőpiacon sikerült elérni a nemek közötti egyenlőség terén, az a nyugdíjak esetében megfordulhat” – áll a jelentésben. Aggasztónak azonban azt találták csak igazán, hogy csak meglehetősen lassan derül majd ki, hogy ez a félelem alaptalan-e, vagy sem.
A Bizottság külön kiemelte, hogy a nyugdíjak terén tapasztalható nemi különbségek nem igazán átláthatók. A jelentés a legtöbb országban ugyan nagy eltéréseket mutatott ki, azonban meglehetősen complex rendszerek lévén ezeket nehéz feltárni. Sajnos megalapozatlannak véli a BIzottság azt a reményt is, hogy idővel a bérkülönbségek közötti javulás átszűrődik a nyugdíjak területére is.
Az EU-nak döntő szerepet kellene helyeznie a nyugdíjak nemek közötti különbségére a politikai napirendjében, és ösztönöznie kellene az egyes országokat, hogy tegyenek lépéseket a helyzet megszűntetése érdekében.
![]() ![]() ![]() ![]() |
Időpont:
2019.08.29 - 2019.08.31
Helyszín:
Novotel Szeged Hotel (6721, Szeged, Maros utca 1.)